FLOORBALL CLUB ZLÍN LIONS Logo Zlín Lions

O brankáře je u Lvů postaráno

O brankáře je u Lvů postaráno
Novinkou pro letošní sezónu jsou brankářské tréninky, které si kluci a holky dopřávají napříč téměř všemi kategoriemi. Jsou to právě brankáři, kteří mohou být pomyslnými jazýčky na vahách, když se rozhoduje zápas. Jsme rádi, že se nám podařilo dát dohromady trenérský tým brankářů, který začal pracovat od poloviny září.

Dlouhodobě jsme věděli, že nás v této oblasti tlačí pata a že se klukům, kteří se dali na brankářské řemeslo nedostává potřebné péče. Hlavním kamenem úrazu však bylo personální zabezpečení pozice trenéra brankářů. S příchodem nové sezóny jsme tento problém vyřešili, když se nám podařilo sestavit trenérský tým ve složení Marek Šiška, Mira Steiger a Michal Varnavčin. 

Každý z brankářských koučů má na starosti svou věkovou kategorii a zaměřuje se na odlišné věci. Marek Šiška "pracuje" u elévku jednou za čtrnáct dnů a jeho poslání je jasné. Najít zalíbení a zápal v chytání. což sám Mára potvrzuje: "U kluků, se kterými pracuji já, je klíčové, jakýmkoliv způsobem zaujmout a nadchnout tak, aby u toho co nejvíce z nich zůstalo. Náplní tréninků pro takto malé gólmany jsou úplné základy chytání. Snažím se jim trénink co nejvíce zpříjemnit a udělat jim ho zábavný. Velmi mě překvapilo a potěšilo kolik kluků má zájem si chytání vyzkoušet. Rozhodně v tom vidím od klubu super krok dopředu a rád budu jeho součástí".

Mira Steiger se také na trénincích objevuje jednou za čtrnáct dnů. Pracuje s mladšími a staršími žáky a žákyněmi v rámci individuálních tréninků Lions Skills. "Hlavní náplň tréninků s mými svěřenci rozděluji na různé části. Momentálně se budeme zaměřovat na přesuny a jejich využití, pořád dokola je pilovat a zlepšovat techniku provedení. Přitom samozřejmě zapojím do procesu různé posilování s vlastní vahou a koordinaci těla. Kluci i holky se v následujících TJ mimo jiné mohou těšit na video rozbory, hry na zpestření a mé pedagogické schopnosti ohledně zlepšování se v různých dovednostech. Co se týká mých čarodějů pod maskou, tak bych je rád všechny pochválil za přístup a trpělivost, kterou se mnou mají, takže jsem zatím maximálně spokojený. Všichni pozorně naslouchají a tak doufám, že si z našich společných tréninků odnesou co nejvíc", popisuje svou práci s mladými brankáři odchovanec klubu Mira Steiger, který letos sbírá cenné zkušenosti na hostování u superligových Panterů. 

Michal Varnavčin se po odmlce, kdy se věnoval studiu, vrací do trénování a my jsme za to moc rádi. Z jeho pozitivní nálady, zapálení do brankářské problematiky a zkušeností čerpají zejména starší brankáři, kterým se věnuje. Konkrétně se jedná o dorostence, juniory a muže. Na otázku, jak moc je odlišná příprava od straších žáků až po muže a jestli používá nějaké speciální pomůcky Michal odpověděl: "Stejný je asi jenom název (usmívá se). S mladšíma řešíme jednodušší principy a pohyby, rozvíjíme flexibilitu, koordinaci, sílu a kombinujeme drill a hru. S těmi staršími pak stavíme na již vybudovaném základu, hledáme kladné i stinné stránky a snažíme se je rozvíjet nebo naopak omezovat. Mužům se snažím ukázat spíše různé možnosti a pohled na složitější situace. Hodně nám v tom slouží moderní technologie a software, kamera, tablet nebo jutový motouz - můj oblíbený", uzavírá s úsměvem Michal, kterému nikdo v klubu neřekne jinak než Varna. 

Věříme, že si rady koučů vezmou naši brankáři a brankářky k srdci a díky nasbíraným zkušenostem pak v zápasech zamknou své klece a budou postrachem pro své protihráče.